istanbul kürtaj
istanbul kürtaj

İstanbul Kürtaj Yapan Yerler

İstanbul kürtaj yapan yerler her ilçede fazlaca sayıda bulunan kadın sağlığı ve hastalıkları uzmanlarının çalıştığı klinikler, özel muayenehaneler ve özel hastanelerdir. Bu tip yerler hijyen kurallarına uygun, kürtaj işlemi için donanımlı ve tamamen yasal yerlerdir.

İstanbul kürtaj yapan yerler gebeliği sonlandırmak isteyen kadınların çoğu zaman 7 gün 24 saat ulaşabileceği imkanları hastalarına sunar. Bunun nedeni kürtaj sonrası gelişebilecek olumsuz durumlara karşı hekimlerin hastaları daha çabuk bilgilendirmesi ve hastaların hekimlerine daha kolay ulaşabilmesidir. Her ne kadar kürtaj risksiz bir operasyon olsa da fiziksel bir müdahale olduğu için en küçük ihtimaller dahi göz ardı edilmez.

Gebeliği sonlandırmak isteyen kadınlar İstanbul kürtaj yapan yerler için telefon üzerinden kolaylıkla randevu oluşturabilirler. Ancak randevu almadan önce gebeliğin 10. haftasını doldurmamış olduğuna emin olması gerekmektedir. Çünkü 10. haftayı aşan gebeliklerde kürtaj yasal bir işlem değildir. Elbette bunun da esnetildiği durumlar vardır. Gebelik sürecinde bebeğin yaşama ihtimalinin düşük olduğu hastalıklar bunlardan biridir. Ancak buna tek başına bir hekim karar verememektedir. Diğer nokta ise tecavüz gibi hukuki sürecin dâhil olduğu durumlardır. Bu tip durumlarda 10. haftanın dolduğu gebeliklerde dahi yasal prosedürler tam olduğunda kürtaj yapılabilmektedir.

10. haftayı geçmemiş bir gebelik içinse eğer bekarsanız ve reşitseniz sadece kendi onayınızla gebelik sonlandırma işlemi gerçekleştirile bilinir. Ancak evliyseniz ya da reşit değilseniz burada süreç biraz daha farklı işlemektedir. Evli kadınlar gebeliği sonlandırmak istediği takdirde eşinin rızasını gösterir imzalı bir belge sunmak zorundadır. Eş onayı olmadığı durumlarda bu işlem yapılamaz çünkü yasalar dâhilinde değildir. Reşit olmayan bireyler ise tek başlarına kürtaj olma kararını veremezler. 18 yaşını doldurmamış kadınlar eğer ki istenmeyen bir gebelikle karşı karşıya iseler ancak anne ve babanın rızası ile kürtaj işlemine girebilirler. Reşit olmayan bireylerin ebeveyn rızası olmaksızın herhangi bir sağlık müdahalesi alması yasalara aykırı değildir.

Bütün bu yasal kısıtların acil müdahaleler için değişkenlik gösterebileceğini unutmamak lazım. Ancak bu durumlar hamile olan kişinin hayati tehlikesi olduğu durumlarda yani çok riskli koşullarda gerçekleşebilir.