İstanbul Kürtaj Klinikleri

İstanbul kürtaj klinikleri herhangi bir sebeple istenmeyen gebeliklerin sonlandırılması için uzmanların çalıştığı sağlık kuruluşlarıdır. İstanbul kürtaj işlemi bir kadın sağlığı ve hastalıkları uzmanının özel muayenehanesinde ya da birden fazla jinekoloji uzmanın bir arada çalıştığı özel kliniklerde hatta pek çok özel hastanede yapılabilmektedir. 10. haftayı aşmamış gebelikler için yasal olan bu işlem devlet hastaneleri çoğu zaman yapılmayabiliyor.

İstenmeyen hamileliği sonlandırmak isteyen pek çok kadın aklında çok fazla soru işareti ile konuya karşı çekingen yaklaşabiliyor. Bunların başında gizlilik ihlali ihtimali; operasyonun acılı olup olmadığı ve daha sonra yaşanacak gebeliklerde sorun çıkıp çıkmayacağı yönünde oluyor.

Hasta mahremiyeti İstanbul kürtaj klinikleri tarafından oldukça önemsenen bir konudur. Aksi bir durum etik olarak zaten sağlık çalışanlarına uygun değildir. Öte yandan bu durum zaten yasal olarak da zaruridir. Bu nedenle hiçbir koşulda hasta bilgileri ifşası söz konusu bile olamaz.

İstanbul kürtaj klinikleri gebelik sonlandırma işlemini yaparken hasta tercihine bağlı olarak genel ya da lokal anestezi kullanır. Anestezi altında gerçekleşen bir operasyon olduğu için herhangi bir acı hissetmezsiniz. Kürtaj gerçekleştikten sonra ise bir ya da 2 saat içinde taburcu edilirsiniz. Kürtaj süresi de oldukça kısadır. Ortalama 10 ya da 15 dakika süren operasyonda sorun çıkma ihtimali oldukça düşüktür. Ancak gebelik sonlanma işleminden sonra sancı olması ya da kanamalarınızın olması oldukça normaldir. Bu konuda hekiminiz tarafından bilgilendirilir ve iki hafta kadar sonra kontrol için çağrılırsınız.

Kürtaj işlemi sonrasında diğer gebeliklerde sorun çıkar, düşüncesi ise tamamen safsatadan ibarettir. Giderek gelişen teknoloji sayesinde gebelik sonlandırma işlemlerinde hastanın herhangi bir zarar göreme ihtimali yok denecek kadar azdır. Daha önce kürtaj yaptırmış birinin oldukça sağlıklı çocukları olabilir. Ve bu işlem nedeniyle gebelik süresince herhangi bir sorunla karşılaşmayacaktır. Bunun bir istisnası kan uyuşmazlığı durumudur. Eğer ki sonlandırmak istenen gebelikte bir kan uyuşmazlığı söz konusu ise kan uyuşmazlığı olan diğer gebelikler riske girebilir. Ancak bu da artık korkulacak bir durum değildir. Çünkü eğer böyle bir ihtimal söz konusuysa işlem sonrasında kan uyuşmazlığı iğnesi hekiminiz tarafından yapılacaktır.