istanbul bakırköy kürtaj
istanbul bakırköy kürtaj

İstanbul Bakırköy Kürtaj

İstenmeyen gebelikle karşı karşıya kalan pek çok kişi gebeliği sonlandırman için İstanbul Bakırköy kürtaj gibi aramalar ile kendisine uygun bir hekim arayışına giriyor. Ancak bu araştırma sürecinde kişilerin aklına pek çok soru takılıyor. Hem duygusal hem de fiziksel açıdan hassas olunan bu dönemde pek çok yanlış bilgi ve etik dışı yaklaşım araştırma yapmak isteyen pek çok kişiyi -elbette özellikle kadınları- daha çok yıpratıyor.

İstanbul Bakırköy kürtaj işlemi kesinlikle zor bir işlem olarak algılanmamalı. Oprerasyon çoğu zaman en fazla on beş dakika kadar süremekterdir. İşlem sonrasında hastalara yatış verilmez. Hastalar operasyondan çıktıktan sonra iki saat içinde ayaklanabilir ve çıkışlarını yapabilirler. Bununla birlikte gebeliğin sonlandırılması için gerekli olan bir kaç şey vardır;

  • Gebelik 10 haftayı geçmemeiş olmalıdır. Bazı özel durumlarda (hastalık gibi…), bu sınırı gerekli teknikler yapılarak uzatılır.
  • Gebeklik sonlandırma işlemini yaptıracak kişi reşit değilse ebeveynlerinin onayını almak zorundadır. Eğer 18 yaşını geçtiyseniz ve bekarsanız kimsenin onayına ihtiyacınız yok.
  • Kürtaj olma kararını vermiş kişi eğer evliyse eşin yazılı rıza belgesini almak zorunda. Evlilik dışı istenemeyen gebeliklerde ise partnerlerden böyle bir belge istenmemektedir.

Bu kriterler yasal olarak dikkat edilmesi gerekenlerdir. Bununla birlikte operasyona gitmeden önce izlenmesi gereken bazı adımlar vardır. İstanbul Bakırköy kürtaj işlemi için öncelikle randevu oluşturmalısınız. Çünkü operasyona girmeden önce yapılması gereken bazı bilgilendirmeleri hekiminiz size iletecektir. Bunlar şu şekildedir;

  • Öncelikle kaç haftalık olduğunuzu bilmelisiniz. Bilmiyorsanız da işlem öncesinde öğrenebilirsiniz ancak 10 haftanın geçmemeiş olduğuna emin olmalısınız.
  • Hem partnerinizin hem de kendi kan grubunuzu hekiminize iletmelisiniz. Bu şekilde eğer ki kan uyuşmazlığı ihtimali varsa daha sonra gerçekleşecek gebelikler riske girmesin diye hekiminiz kan uyuşmazlığı iğnesi yapacaktır.
  • Operasyona girmeden altı sekiz saat süresince hiçbir şey yiyip içmemeniz gerekiyor.
  • Kürtaj işlemi için yanınıza gerekli belgeleri almalısınız. Kimliğiniz başta olmak üzere eğer evliyseniz eşinizin onayladığına dair belgeyi yanınızda bulundurmalısınız. Bu belgenin nasıl olması gerektiği konusunda hekiminize danışabilirsiniz.